Tulossa

Täydellinen talvi Tampereella

Funlandia-voittajan lämmin ja hulvaton romaani ystävyydestä, rakkaudesta ja täydellisestä talvesta, joka ei mene aivan suunnitelmien mukaan.

Roosa ei ole talvi-ihmisiä, mutta mokien jälkeen on aika ottaa kaamos haltuun ja kohentaa pisteitä niin töissä kuin parisuhteessa. Avuksi syntyy täydellisen talven lista: nietoksia, kynttiläiltoja, tyylikkäitä juhlia ja hitunen romantiikkaa. Todellisuus vastaa räntäsateilla, kommelluksilla ja täysin odottamattomalla tulokkaalla, joka suhtautuu Roosan listaan varsin suurpiirteisesti.

Sukella mukaan Roosan talviseikkailuun ja katso, miten käy, kun suunnitelmat ja todellisuus kohtaavat – ja menevät umpisolmuun.

ISBN kovakantinen kirja: 978-951-1-54602-3

Julkaisupäivä: 16.10.2026

330 sivua (kovakantinen kirja)

Kirjastoluokka: 84.2

Avainsana:  Kaunokirjat Mirella Mäkilä Se on moro

Kuva kirjailijasta Mirella Mäkilä

Mirella Mäkilä

Mirella Mäkilä on Helsingissä asuva tamperelainen, joka ikävöi synnyinkaupunkiaan ja sen peritamperelaista mielenmaisemaa. Hän työskentelee päägraafikkona kustannusalalla.  

Koko tuotanto

Se on moro -sarja

  • Seuraavana Tampere, 2023, Otava
  • Tampereella rempallaan, 2024, Otava
  • Äkkilähtöjä Tampereella, 2025, Otava
...
Tekijän sivulle