Kumihimo iskee jälleen

Suosittu Kumihimo – Japanilainen punonta -kirja saa jatkoa samalta tekijältä.

Tässä kirjassa keskitytään litteisiin kumihimopunoksiin, joita voi käyttää monipuolisesti koruissa, asusteissa ja koristeissa. Erityyppisiä ja -värisiä lankoja ja kuituja käyttämällä sekä korunosia ja helmiä lisäämällä punokset saa sovitettua moniin tyyleihin ja tarkoituksiin.
Litteitä punoksia varten tarvitaan neliönmuotoinen kumihimolevy, jollainen tulee kirjan mukana. Projektiosa sisältää 50 inspiroivaa punosta, jotka esitellään selkeiden, vaiheittaisten ohjeiden ja kauniiden valokuvien avulla. Kirja sopii sekä aloitteleville punojille että jo tekniikan hallitseville taitureille.

Alkuteos: 50 Fabulous Flat Kumihimo Braids

ISBN pehmeäkantinen kirja: 978-952-254-262-5

Kääntäjä: Heli Hottinen-Puukko

Julkaisupäivä: 15.02.2016

128 sivua (pehmeäkantinen kirja)

Kirjastoluokka: 65.4

Kustantamo: Moreeni

Avainsana:  Beth Kemp Heli Hottinen-Puukko Moreeni Tietokirjat

nemo-logo

Moreeni julkaisee kädentaitokirjoja neulomisesta ja virkkaamisesta aina harvinaisten tekniikoiden opaskirjoihin ja perinnerakentamiseen.