Bex ja luovuuden lähde
Mitä tehtäis, mitä oltais? Ennennäkemätön kuvakirja pienille ja isoillekin riiminrustaajille tempaisee räjähtävällä voimalla mukaansa leikkimään sanoilla.
Kaverukset Leksi ja Lili tylsistyvät kesäloman viimeisenä päivänä. Kun ei tapahdu mitään, voi tapahtua mitä vain! Mielikuvituskaveri Bex auttaa keksimään tekemistä: luovuuden lähde löytyy sanoista, tavuista ja riimeistä. Bexin seurassa kaikki pääsevät sukeltamaan hip hop -kulttuurin moniulotteiseen maailmaan. Inspiroidu ja päästä sisäinen sana-akrobaattisi irti!
Kirjan luojina ovat suomiräpin kummisetä, rap-artisti ja tuottaja Elastinen, tuottaja ja kirjoittaja Jaakko Manninen sekä graafikko ja rap-artisti Timo Pieni Huijaus.
ISBN kovakantinen kirja: 978-951-1-41102-4
ISBN verkkoaineisto, ladattava: 978-951-1-41150-5
ISBN äänikirja: 978-951-1-41234-2
Julkaisupäivä: 05.10.2021
56 sivua (kovakantinen kirja)
32 sivua (verkkoaineisto, ladattava)
Kirjastoluokka: L 85.22
Avainsana: Jaakko Manninen Kimmo Laiho Lasten ja nuortenkirjat Sähkökirjat Timo Snellman Äänikirjat
Kimmo Laiho – Jaakko Manninen – Timo Snellman
Kimmo Laiho eli Elastinen on suomiräpin pioneeri ja yksi Suomen menestyneimpiä artisteja. Jaakko Manninen on kansainvälisesti menestynyt muusikko, tuottaja elokuvantekijä ja kirjoittaja. Timo Snellman eli Timo Pieni Huijaus on rap-artisti, joka tunnetaan myös graafikkona ja vaatesuunnittelijana.
Koko tuotanto
- Bex ja luovuuden lähde, 2021 Otava