J. M. Coetzee
J. M. Coetzee on syntynyt 9.2.1940 Kapkaupungissa Etelä-Afrikassa vanhaan buurisukuun. Kirjailijantyönsä ohella hän on toiminut Kapkaupungin yliopistossa yleisen kirjallisuustieteen professorina. Vuodesta 2001 hän on asunut Australian Adelaidessa.
J. M. Coetzee on tunnettu rotuerottelun vastustaja, jonka kirjat pääsivät Etelä-Afrikassa julkisuuteen vasta, kun hänen romaaninsa Michael K:n elämä sai englanninkielisen maailman arvostetun Booker-palkinnon vuonna 1983. Häpeäpaalu toi Coetzeelle Booker-palkinnon vuonna 1999; hän oli ensimmäinen palkinnon kahdesti voittanut kirjailija.
Nobelin kirjallisuuspalkinnon Coetzee sai vuonna 2003. Palkinnon myöntävä Ruotsin akatemia sanoo perusteluissaan, että Coetzeen romaaneille on tyypillistä huolellisesti laadittu rakenne, rikas dialogi ja analyyttinen älyllisyys. Samalla kirjailija on tarkka epäilijä, suorastaan armoton länsimaisen äärirationalismin ja tekopyhän moraalin kritiikissään.
J.M. Coetzee vieraili Lahden kansainvälisessä kirjailijakokouksessa 1987.
Kuvapankki
Kuvapankistamme löydätte kirjojen kansikuvia, kirjailijoiden valokuvia, logoja sekä joitain kuvituskuvia. Sisään kirjautumiseen ei tarvita käyttäjätunnusta tai salasanaa.
Otavan kansikuvien ja kirjailijakuvien käyttö on sallittua kirja-arvostelujen ja kirjaa tai kirjailijaa käsittelevien artikkeleiden ja ohjelmien yhteydessä. Kuvien lataaminen näihin tarkoituksiin on maksutonta. Kirjailijan valokuvan yhteydessä on mainittava Otava ja kuvaajan nimi. Kansikuvien yhteydessä ei mainintaa tarvita.