Lentäkää villijoutsenet
Kiinan historia ja nykyisyys kietoutuvat yhteen koskettavassa sukutarinassa.
Villijoutsenet-teoksen jatko-osa sukeltaa kirjoittajan perheen historiaan ja Kiinan muutoksiin aina nykypäivään ja tulevaisuuteen asti. Jättiläisvaltion mullistukset ja perheen tragediat yhdistyvät henkilökohtaisella ja liikuttavalla tavalla. Kirja tuo esiin Jungin perheen kohtalon Kiinan kulttuurivallankumouksen aikana. Se vaikuttaa yhä hänen nykyiseen elämäänsä Britanniassa. Teos on kirjoittajan rakkaudenosoitus hänen äidilleen ja samalla syvällinen katsaus Kiinan historiaan.
Kirjoittajan teos Villijoutsenet on myynyt maailmanlaajuisesti 15 miljoonaa kappaletta.
Kiinassa hänen teoksensa ovat kiellettyjä.
Alkuteos: Fly, Wild Swans
ISBN kovakantinen kirja: 978-951-1-52695-7
ISBN e-kirja: 978-951-1-52696-4
ISBN äänikirja: 978-951-1-52697-1
Kääntäjä: Riina Vuokko
Julkaisupäivä: 15.01.2026
400 sivua (kovakantinen kirja)
Kirjastoluokka: 99.1
Avainsana: Jung Chang Riina Vuokko Sähkökirjat Tietokirjat Äänikirjat
Jung Chang
Kiinalainen kirjailija, fil. tohtori Jung Chang on syntynyt Yibinissä, Sichuanin maakunnassa 25.3.1952. Hän sai stipendin Englantiin vuonna 1978. Hän eli aluksi Kiinan lähetystön tarkassa valvonnassa ja opiskeli vuoden englantia Lontoossa. Sen jälkeen hän sai stipendin Yorkin yliopistoon, jossa hän väitteli kielitieteistä vuonna 1982. Hän on ensimmäinen Kiinan kansantasavallan kansalainen, joka on väitellyt brittiläisessä yliopistossa. Kirjailijan työnsä ohella hän toiminut opettajana Lontoon yliopiston itämais-afrikkalaisella osastolla ja Kiina-asiantuntijana eri medioissa. Jung Chang ei ole asunut Kiinassa vuoden 1978 jälkeen, vaikka vierailee siellä säännöllisesti.
Jung Changin Villijoutsenet – Kolmen kiinattaren tarina (1992) oli omaelämäkerrallinen romaani kolmen sukupolven naisten elämästä Kiinassa. Jung Chang on itse kokenut kulttuurivallankumouksen, jota hän järkyttävällä tavalla kuvaa Villijoutsenissa. Nyt hän on kirjoittanut yhdessä miehensä, englantilaisen historioitsijan Jon Hallidayn kanssa uuden suurteoksen, elämäkerran Mao Zedongista.
Mao
Kiinan nykyhallinto vaalii Maon perintöä. Mao on edelleen Kiinassa myytti, eikä vakava, objektiivinen tutkimus Maosta ole mahdollista. Jung Changin Mao (Mao – The Unknown Story, 2005) on ensimmäinen perusteellinen suomeksi julkaistu teos Kiinaa neljännesvuosisadan ajan hallinneen hirmuhallitsijan elämästä.
Jung Chang ja Jon Halliday olivat itsekin hämmästyneitä...