Hannu Känkänen

https://otava.fi/wp-content/uploads/2025/05/hannu_kankanen-scaled.webp

Hannu Känkänen (s. 1960 Kylmäkoskella) on Luonnonvarakeskuksen tutkija, joka kirjoittaa faktaa kasveista ja fiktiota ihmisistä. Vetäviin tarinoihin yhdistyvät dialogin helppous ja vakavienkin aiheiden käsittely humoristisesti. Kiltin miehen kiusaukset on Känkäsen esikoisteos.

2

Kiltin miehen kiusaukset

Hykerryttävät maalaishupaelmat kirvoittavat naurut ja kuumentavat sydämet.

Purku-uhka palauttaa kylän ihmisten mieliin vaatimattoman maitolaiturin arvon ja väki nousee puolustamaan lypsytuotteiden muistorikasta noutoparkkia yhteisenä rintamana.

Arkeensa leipääntyneen Riston matka töihin saa täyskäänteen, kun vastustamaton nainen pyytää kyytiä Forssasta Hämeenlinnaan. Seuraa yhden päivän mopoautoseikkailu nykyarjesta romanssiin, keskiaikaan ja takaisin arkeen.

Järjetön tiehanke mutkistuu, kun maalaistalon runotyttö sekoittaa useamman miehen pään. Juhannusyö muuttaa koko elämän suunnan.

Kolmen tarinan kokoelma muistuttaa, että ruoho voi olla vihreää myös aidan omalla puolella.