Antti Heikkinen

https://otava.fi/wp-content/uploads/2023/03/Antti-Heikkinen-scaled.webp

Antti Heikkinen on kirjoittanut menestysromaaneja, kuten Pihkatappi, Mummo ja Latu, sekä suursuosioon nousseita elämäkertoja Juice Leskisestä, Heikki Turusesta ja Einari Vidgrénistä. ​

2

Pääroolissa Esko Roine

Legendaarisen mestarinäyttelijän unohtumaton tarina.

Esko Roine on suomalaisten rakastama näyttelijä jo seitsemän vuosikymmenen ajalta. Roine tunnetaan erityisesti teatterin, elokuvien ja tv-sarjojen vahvoista draamarooleista sekä taidokkaasta komiikastaan.

Kirja kuljettaa näyttelijäperheen lapsuudesta teatterikouluun, harjoitussaleista televisiokansan sydämeen ja näyttämöiltä teatterinjohtajaksi. Se on tarina työstä ja intohimosta, joka kestää ja jatkuu yhä. Mukana on sattumuksia, naurua, epävarmuuksia ja oivalluksia sekä hetkiä, jolloin näyttelijä riisuu roolinsa.

Teos on innostava ja lämmin kertomus elämästä, jossa pienet eleet painavat enemmän kuin suuret sanat.