In English

Otavan oppimateriaalien yhteystiedot

Oppimateriaalien asiakaspalvelu

Haluatko lisätietoa Otavan oppimateriaaleista?
Otavan oppimateriaalien asiakaspalvelu palvelee arkisin klo 8–16
Puh. 09 156 6800
asiakaspalvelu@otava.fi

Tilaukset ja tilauksia koskevat tiedustelut
Kirjavälitys Oy
Puh. 010 345 1580
kvtilaus@kirjavalitys.fi

Laskutusosoitteet:
Verkkolaskut (OVT-tunnus): 003715645960
Operaattorina toimii Basware Oyj
(välittäjän tunnus BAWCFI22)

Sähköpostitse lähetettävät laskut (vain pdf-muodossa):
KustannusosakeyhtioOtava@bscs.basware.com

Paperilaskut:
Kustannusosakeyhtiö Otava
PL 296
00026 BASWARE

Y-tunnus: 1564596-0

Otavan Kirjakauppa
Uudenmaankatu 10
00120 Helsinki
050 310 0586
kirjakauppa@otava.fi

Oppimateriaalien myynti ja markkinointi

Myyntijohtaja Minna Sarestie
050 4131 670
minna.sarestie@otava.fi

Markkinointipäällikkö Hanna Väisänen
050 4097 138
hanna.vaisanen@otava.fi

Myyntipäälliköt

Myyntiryhmäpäällikkö Jouni Joronen
Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot (Pohjois-Suomi)
050 3103 084
jouni.joronen@otava.fi

Myyntipäällikkö Arja Kuitunen
Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot, Tutkinet (Etelä-Suomi)
050 5231 649
arja.kuitunen@otava.fi

Myyntipäällikkö Timo Rantala
Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot (Etelä-Suomi)
0500 602 406
timo.rantala@otava.fi

Myyntipäällikkö Ulla Timonen
Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot (Keski- ja Itä-Suomi)
0400 219 226
ulla.timonen@otava.fi

Myyntipäällikkö Tomi Wallin
Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot (Länsi-Suomi)
0400 765 657
tomi.wallin@otava.fi

Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot
Myyntiryhmäpäällikkö Jouni Joronen
050 3103 084
jouni.joronen@otava.fi

Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot
Myyntipäällikkö Tomi Wallin
0400 765 657
tomi.wallin@otava.fi

Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot
Myyntipäällikkö Ulla Timonen
0400 219 226
ulla.timonen@otava.fi

Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot, Tutkinet
Myyntipäällikkö Arja Kuitunen
050 5231 649
arja.kuitunen@otava.fi

Asikkala
Forssa
Hartola
Hattula
Hausjärvi
Heinola
Hollola
Humppila
Hyvinkää
Hämeenlinna
Janakkala
Jokioinen
Järvenpää
Karkkila
Kerava
Kärkölä
Lahti
Lohja
Loppi
Mäntsälä
Nastola
Orimattila
Padasjoki
Riihimäki
Sysmä
Tammela
Tuusula
Vantaa
Vihti
Ypäjä


Esiopetus, alaluokat, yläluokat ja lukiot
Myyntipäällikkö Timo Rantala
0500 602 406
timo.rantala@otava.fi

Askola
Espoo
Hamina
Helsinki
Iitti
Imatra
Inkoo
Kauniainen
Kirkkonummi
Kotka
Kouvola
Lapinjärvi
Lappeenranta
Lemi
Loviisa
Luumäki
Miehikkälä
Myrskylä
Nurmijärvi
Parikkala
Pornainen
Porvoo
Pukkila
Pyhtää
Rautjärvi
Ruokolahti
Savitaipale
Sipoo
Siuntio
Taipalsaari
Virolahti

Oppimateriaalit

Kustannusjohtaja Teuvo Sankila
Oppimateriaalit
050 3737 474
teuvo.sankila@otava.fi

Kustannusjohtajan sihteeri Leena Ujainen
050 5013 651
leena.ujainen@otava.fi

Luonnontieteet

Kustannuspäällikkö Mervi Korhonen
050 4403 948
mervi.korhonen@otava.fi

Tuotepäällikkö Kirsi Kairinen
(äitiysvapaalla)
050 5452 778
kirsi.kairinen@otava.fi

Osastoassistentti Carita Vaskuri
050 5990 440
carita.vaskuri@otava.fi

Humanistiset aineet

Kustannuspäällikkö Eeva Lahdenmäki
040 5503 140
eeva.lahdenmaki@otava.fi

Tuottaja Mari Rakkolainen
040 7326 260
mari.rakkolainen@otava.fi

Tuotepäällikkö Teppo Nevo
050 4096 195
teppo.nevo@otava.fi

Vieraat kielet

Kustannuspäällikkö Mari Kyyhkynen
050 3103 068
mari.kyyhkynen@otava.fi

Tuotepäällikkö Kaija Kaasinen
044 5110 638
kaija.kaasinen@otava.fi

Ruotsinkieliset oppimateriaalit

Kustannuspäällikkö Magdalena Lindberg
0400 803 209
magdalena.lindberg@otava.fi

Digitaalinen tuotanto ja julkaiseminen

Liiketoimintajohtaja Markku Pelkonen
050 310 3078
markku.pelkonen@otava.fi

Otava Läromedel

Magdalena Lindberg
Läromedelschef, svenskspråkig utgivning
Tfn +358 400 803209
magdalena.lindberg@otava.fi

Inka Hedman
Kundtjänst och digital produktion
Tfn +358 407322171
inka.hedman@otava.fi

Foreign Rights, Educational Publishing

International Sales
Magdalena Lindberg
+358 400 803 209
magdalena.lindberg@otava.fi